شنبه 30 شهريور 1398   16:28:29
اطلاعيه‌ها
12:291395/2/12 يكشنبه
یکی از مقالات برگزیده به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس شرکت ملی گاز ایران
مقاله نقش گاز طبیعی بر امنیت انرژی

محمدعلی ثابت زاده، رئیس بهره برداری تأسیسات گاز خنج در منطقه 5 عملیات انتقال گاز به همراه مریم ثابت زاده دانشجوی دکتری مهندسی شیمی- پلیمر، دانشگاه صنعتی اصفهان در مقاله نقش گاز طبیعی بر امنیت انرژی تأثیر گاز طبیعی بر امنیت منابع انرژی را مورد بررسی قرار داده اند.
در این مقاله آمده است، در دهه های گذشته، تنوع سازی منابع گاز طبیعی به صورت پیوسته افزایش یافته است، این مسئله به دنبال سه برابر شدن قیمت جهانی نفت خام در سال 1973 مورد توجه بسیاری قرار گرفت. تنوع سازی منابع انرژی یکی از جنبه های مهم امنیت انرژی محسوب می شود. افزایش تنوع سازی میان تأمین کنندگان گاز طبیعی و افزایش اهمیت گاز طبیعی به عنوان یک منبع انرژی جهانی، باعث افزایش امنیت انرژی کل شده است.
در این مقاله به بررسی سنجش و ارزیابی امنیت منابع انرژی پرداخته می شود. عمده ترین موضوعات بررسی شده در این مقاله عبارتند از:
• بررسی تغییرات ایجاد شده از سال 1990 تا 2009 در امنیت منابع انرژی برای کشورهای مختلف، بخصوص کشورهای وارد کننده نفت عضو OECD.


• بررسی امنیت انرژی برای گاز طبیعی، به عنوان یک منبع مهم انرژی؛ این مسئله به دلیل اهمیت زیاد گاز طبیعی در مصرف انرژی جهان مطرح است. جهانی شدن بازارهای انرژی احتمالاً به دلیل اهمیت رشد گاز طبیعی است. گاز طبیعی در بازارهای منطقه ای و درون قاره ای تجاری شده است، اما به دلیل اینکه هزینه های انتقال گاز طبیعی کاهش یافته است، تجارت در زمینه گاز طبیعی به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است. آژانس بین المللی انرژی (IEA ) تخمین می زند که تجارت بین المللی گاز در دهه اخیر به میزان 10 برابر افزایش یافته است.

متن مقاله از بخش فایل های مربوطه قابل دریافت می باشد .


فايل هاي مربوطه :
Natural Gas Impact on Energy Security.pdf375.887 KB
تاریخ به روز رسانی:.
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما