دوشنبه 22 مهر 1398   10:04:23
پربازدیدترین اخبار

ساختار سازمانی
 • 1394/8/17 يكشنبه ساختار سازمانی

  شرکت ملی گاز ایران مرکب از 7 مدیریت  می‌باشد که عبارتند از:
  1. مدیریت امور مالی
  2. مدیریت برنامه‌ریزی
  3. مدیریت پژوهش و فن‌آوری
  4. مدیریت توسعه منابع انسانی
  5. مدیریت گازرسانی
  6. مدیریت هماهنگی و نظارت بر توزیع گاز طبیعی(دیسپچینگ)
  7. مدیریت امور بین‌الملل
  علاوه بر مدیریت‌های یاد شده 13 امور وجود دارند که مستقیماً زیر نظر مدیر عامل مشغول فعالیت هستنند. این امور عبارتند از : روابط عمومی، امور حقوقی، امور بازرسی و پاسخگویی به شکایات، حسابرسی داخلی، حراست، امور مجامع، امور اجرایی هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری، بازرسی فنی، امور ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE)، فن آوری اطلاعات و ارتباطات، امور تخصصی بازرگانی، گزینش و مهندسی ساختار.
  شرکتهای تابعه شرکت ملی گاز ایران
  همچنین شرکت ملی گاز ایران مرکب از 54 شرکت فرعی است که هر یک در حوزه‌های مختلف صنعت گاز طبیعی با مدیریت‌هایی مستقل مشغول فعالیت هستند. این شرکت‌ها عبارتند از:
  الف: شرکت‌های گاز استانی
  در حال حاضر31 شرکت گاز استانی در گستره جغرافیایی ایران به فعالیت‌هایی چون گازرسانی به شهرها و روستاها، گازرسانی به نیروگاه‌ها و صنایع کشور و گازرسانی به مراکز تجاری مشغول هستند.
  ب: شرکت‌های پالایش گاز
  شرکت‌های پالایش گاز زیر نظر معاونت عملیات فعالیت می‌نمایند. این معاونت در حال حاضر نظارت و بهره‌برداری از 13 پالایشگاه را بر عهده دارد. پیش‌بینی می‌شود که با اجرا طرح‌های توسعه‌ای تا سال 1404 تعداد آنها افزایش یافته و بنا به همین پیش‌بینی، در صورت تحقق تمامی طرح‌های توسعه‌ای پالایشی در پایان سال 1404 مجموع ظرفیت پالایش شرکت ملی گاز ایران به بیش از 1200 میلیون متر مکعب در روز بالغ گردد. شرکت‌های پالایشی که در حال حاضر تحت مدیریت این شرکت فعالیت دارند عبارتند از :
  1. پالایشگاه گاز بید بلند1 و مسجد سلیمان با ظرفیت 2/28 میلیون متر مکعب اسمی در روز
  2. پالایشگاه گاز بید بلند 2، که پیش‌بینی می‌شود این پالایشگاه با ظرفیت اسمی 57 میلیون مترمکعب در روز، به زودی به بهره برداری می‌رسد.
  3. پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد با ظرفیت 58 میلیون متر مکعب در روز.
  4. شرکت پالایش گاز سرخون و قشم، با ظرفیت 17 میلیون متر مکعب در روز.
  5. شرکت پالایش گاز پارسیان، با ظرفیت 84 میلیون متر مکعب در روز.
  6. پالایشگاه ایلام با ظرفیت 8/6 میلیون متر مکعب در روز.
  7. پالایشگاه گاز فجر جم با ظرفیت 125 میلیون متر مکعب در روز.
  8. شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی با ظرفیت 210 میلیون متر مکعب گاز در روز
  شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران
  یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی گاز ایران است. شرکت مهندسی و توسعه گاز بر اساس نظام اجرائی طرح‌های صنعت نفت مسئول اجرای طرح‌های کلان شرکت ملی گاز ایران می‌باشد که از لحاظ حجم پروژه‌های در دست اقدام، بزرگترین شرکت در مجموعه شرکت ملی گاز بوده و بیشتر اعتبارات توسط این شرکت سرمایه‌گذاری می‌گردد. این شرکت متولی طراحی و ساخت خطوط انتقال گاز، ایستگاه‌های تقویت فشار گاز، توسعه پالایشگاه‌ها و تأسیسات زیربنائی می‌باشد.
  این شرکت بر اساس نظام اجرائی طرح‌های صنعت نفت پایه‌گذاری گردیده است و طبق ماده 5 اساسنامه شرکت در زمینه‌های ذیل مجاز به انجام فعالیت می‌باشد:
  1. انجام مطالعات اقتصادی و توجیهی طرحهایی که به شرکت محول می‌شود.
  2. انجام امور مهندسی بنیادی و تفصیلی و اجرای کلیه طرحهای محوله.
  3. طراحی، نظارت و اجرای کلیه عملیات مهندسی و ساختمان از جمله: احداث و توسعه سیستم‌های تولید و جمع آوری و انتقال نفت و گاز ، تأسیسات سرچاهی، پالایشگاه‌ها و تاسیسات نم‌زدائی، ذخیره‌سازی گاز طبیعی، خطوط انتقال، تغذیه و توزیع گاز، ایستگاه‌های تقویت و تقلیل فشار گاز و C.N.G، سیستم‌های مخابرات، تلمبه‌خانه‌ها، کارهای ساختمانی و زیربنائی و انواع سازه‌های دریایی و تأسیسات مربوطه در داخل و خارج از کشور.
  4. انجام کلیه عملیات تدارکاتی و تأمین خرید کالاهای مورد نیاز از داخل و خارج از کشور .
  5. انجام هرگونه فعالیت علمی، فنی، مالی، بازرگانی و خدماتی که برای توسعه عملیات شرکت لازم می‌باشد.
  شرکت انتقال گاز ایران
  شرکت انتقال گاز نیز یکی از شرکت‌های فرعی شرکت ملی گاز ایران است که از ابتدای تأسیس شرکت ملی گاز ایران در سال 1344 تحت مدیریت شرکت پالایش و انتقال گاز فعالیت داشت. در سال 84 مدیریت انتقال از نظر ساختاری از بخش پالایش تفکیک و در پایان سال 85 نیز به شرکت انتقال گاز تبدیل گردید. مهمترین وظیفه این شرکت دریافت گاز طبیعی ، اتان ، گاز مایع و مایعات گازی از منابع تولیدی داخلی و خارجی و انتقال به مبادی مصرف داخلی و پایانه های صادراتی است.
  شرکت انتقال گاز ایران از 7 حوزه مدیریتی و 10 منطقه عملیاتی تشکیل شده است که در مجموع مدیریت عملیات بالغ بر 36 هزار کیلومتر از خطوط گاز کشور را بر عهده دارد. توضیح اینکه، این حجم از خطوط احداث شده گاز از منابع استحصال تا پالایش و انتقال به منابع مصرف، به منزله شریان‌های اصلی انتقال گاز در سراسر کشور محسوب می‌شوند. بدیهی است که پیچیدگی و بزرگی کار تنها با ذکر ارقام و آمار دریافت نمی‌شود، اما تا همین اندازه اشاره شود که اطمینان از انتقال بیش از 600 میلیون متر مکعب گاز از منابع استحصال تا منابع مصرف و پایانه‌های صادراتی، جز در پرتو مسئولیت پذیری حدود 4000 نیروی تلاشگر و مدیریت75 ایستگاه تقویت فشار گاز ، وجود حدود240 دستگاه کمپرسور و اداره یک شبکه مدرن مخابراتی و تله متری امکان پذیر نبود.
  شرکت ذخیره‌سازی گاز طبیعی
  شرکت ذخیره‌سازی گاز طبیعی یکی دیگر از شرکت‌های مهم و تابعه شرکت ملی گاز ایران است که در سال 1386 با هدف برقراری و حفظ موازنه لازم میان تولید و مصرف گاز طبیعی در شرایط خاص (افت شدید دما) و همچنین ساماندهی، گسترش و تسریع فعالیت‌های ذخیره‌سازی گاز طبیعی در کشور تأسیس گردید و ادامه پروژه‌ها و همچنین تعریف اجرای پروژه‌های جدید را عهده دار شد و حرکت شتابنده‌ای را برای بررسی و مطالعه در نقاط مختلف کشور به منظور مشخص کردن پتانسیل های ذخیره سازی گاز طبیعی آغاز و 217 مخزن را طی یکسال مورد بررسی و مطالعه قرارداد. هم اکنون مخازن ذخیره سازی گاز طبیعی شوریجه و سراجه با مجموع ظرفیت حدود 4 میلیارد متر مکعب در سال به بهره برداری رسیده و پروژه های قاقدیس یورنشا، مخزن نصر آباد و ساختارکوه احمدی در مراحل مختلف مطالعاتی و اجرایی قرار دارند.
  شرکت توزیع گاز ایران
  در راستای اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی و همچنین مفاد بند 7 صورتجلسه واگذاری شرکتهای زیر مجموعه شرکت ملی گاز ایران، شرکتی تحت عنوان شرکت توزیع گاز ایران متشکل از 31 شرکت گاز استانی تاسیس و عهده دار انجام فعالیتهای به شرح زیر گردید:
  1- دریافت، توزیع، خرید و فروش و حق العملکاری گاز طبیعی با رعایت قوانین مربوطه.
  2-حفظ، نگهداری و اداره عملیات مربوط به خطوط انتقال فرعی، شبکه های تغذیه و توزیع گازایستگاههای تقلیل فشار، ایستگاههای اندازه گیری، حفاظت اززنگ و سایر تاسیسات و ابنیه مرتبط با فعالیتهای شرکت.
  3- ارائه خدمات به متقاضیان و مشترکین گاز طبیعی، فروش گاز بر اساس قرارداد و اهتمام در ارتقای کیفیت خدمات قبل و بعد از فروش به مشترکین، مطالعات فنی، مهندسی، اقتصادی و طرحهای گازرسانی و ایجاد تاسیسات و ابنیه لازم جهت نیل به اهداف شرکت حسب برنامه های مصوب.
  4- اهتمام لازم در نهادینه سازی نظام پژوهشی و ایجاد و تحکیم رابطه با مراکز علمی و تحقیقاتی به منظور دستیابی به نوآوری های علمی و فن آوری و به تناسب پیاده سازی آنها در جهت رفع نیازهای شرکت.
  5- حمل و نقل، انبارداری، بازاریابی، توزیع و فروش محصولات و خدمات سایر شرکتهای سرمایه پذیر و اشخاص(حقیقی و حقوقی) که در زمینه تهیه، تولید و بازرگانی فعالیت می کنند.
  6- ارائه خدمات فنی، مدیریتی، اجرایی و مالی به سایر شرکتهای سرمایه پذیر.
  شرکت بازرگانی گاز ایران
  یکی دیگر از شرکت‌های فرعی شرکت ملی گاز ایران است که در سال 86 و در راستای اهداف و سیاست‌های کلان شرکت ملی گاز ایران جهت انجام فعالیت‌های مشروحه ذیل تشکیل گردیده است.
  • فعالیت‌های بازرگانی شامل بازاریابی، خرید، فروش، واردات، صادرات، حق‌العمل کاری کالا و تجهیزات و همچنین مشتقات هیدروکربوری اعم از گاز طبیعی ( Natural Gas )، گاز مایع ( Liquid Petroleum Gas )، گاز طبیعی مایع ( Liquefied Natural Gas )، مایعات و میعانات گازی ( Condensate )، گوگرد و سایر محصولات پالایشگاهی.
  • انجام فعالیت‌های خدمات کالائی شامل انبارداری، تشریفات گمرکی و سایر فعالیت‌های مرتبط.
  • ارائه خدمات فنی، تخصصی، بازرسی فنی کالا، به روزرسانی و طبقه‌بندی کالا، تهیه بانک منابع تأمین کالا و سایر خدمات مرتبط.


خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما